Pandurii foarte aproape să-l piardă pe Gabriel Dodoi

de LM 0

Pandurii Târgu Jiu ar putea rămâne fără unul dintre cei mai importanţi tineri jucători pe care îi are în lot şi care a arătat o formă bună în prima parte a sezonului. Autor a şapte goluri în prima parte a sezonului, atacantul de 19 ani Gabriel Dodoi a depus memoriu pentru a deveni jucător liber, din cauza restanţelor salariale. Analizat pe 6 februarie de Camera Naţională de Soluţionare a Litigiilor din cadrul FRF, cazul a rămas în pronunţare pentru data de 13 februarie. În pauză competiţională de iarnă, Dodoi s-a aflat pe lista de achiziţii a mai multor echipe, printre care şi liderul Ligii 1 CFR Cluj. Practic, singura şansă ca Pandurii să facă rost de bani în această perioadă era transferul tânărului jucător, după ce membrii asociaţi nu şi-au mai onorat obligaţiile financiare de mai bine de un an. În tur, Dodoi a izbutit „dubla” în partidele cu Chindia Târgovişte (3-3) şi Metaloglobus Bucureşti (3-2), după care a mai marcat câte o dată în jocurile cu Dunărea Călăraşi (1-3), UTA Arad (2-2) şi Luceafărul Oradea (1-3).

În pauza de iarnă, Pandurii i-a mai pierdut pe Ciprian Rus, Vlad Bujor, Sergiu Homei şi Daniel Lung.