de LM 0

Inspectoratul Școlar Județean Gorj a câștigat, în premieră, Cupa “13 septembrie” la minifotbal.

Competiția sportivă, organizată în fiecare an cu ocazia “Zilei Pompierilor” din România de către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Gorj, a adunat în acest an la start 6 echipe: ISU Gorj, Primăria Târgu-Jiu, Penitenciarul Târgu-Jiu, IJJ Gorj, SRI Gorj şi Garnizoana Târgu-Jiu.

Finala Cupei “13 septembrie” a fost disputată, în Complexul “Dolce Vita” din Parcul Central, între ISJ Gorj şi formaţia Inspectoratului de Poliție Gorj. Jucătorii Inspectoratului Școlar și-au adjudecat trofeul după executarea loviturilor de la 7 metri. În timpul regulamentar, scorul a fost 1-1.

Premierea se va face pe data de 13 septembrie, începând cu ora 10.00, în Piaţa Prefecturii din Târgu-Jiu, unde se vor desfăşura şi alte manifestări prilejuite de Ziua Pompierilor din România.

“Este o premieră pentru că, de-a lungul timpului, această competiție a fost câștigată doar de echipe din cadrul Ministerului Administrației și Internelor” spune Ion Ișfan, inspector general ISJ Gorj.